
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Czy wiecie, że jezyk polski składa się z aż 32 liter, a najdłuższy wyraz złożony z tylko polskich znaków to żółć? Polszczyzna zaliczana jest też do grupy jednych z najtrudniejszych języków świata.
21. lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To dobra chwila, by docenić naszą językową odrębność i trwałość polszczyzny. Zwłaszcza, że na świecie ludzie posługują się ponad siedmioma tysiącami języków, z czego co dwa tygodnie wymiera jeden z nich…
Dzień ten ustanowiła organizacja UNESCO w 1999 roku, z tej okazji dziś na naszym szkolnym korytarzu można było zaangażować się w to święto i poćwiczyć językową sprawność. Uczniowie – od najmłodszych do najstarszych – próbowali nie połamać sobie języka na „łamańcach językowych”, które spędzają sen z powiek obcokrajowcom. Można więc było usłyszeć: „stół z powyłamywanymi nogami”, „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu”… i tym podobne.
Akcję koordynowała Pani Daria Durzyńska, a pomagali w jej organizacji uczniowie klasy 6b. Młodzi Polacy rozwiązywali quizy, krzyżówki i poprawiali błędy językowe. Nauka nie pójdzie w las? Na pewno nikt „nie zapomniał języka w buzi”. Odważnych i wygadanych nagrodzono ocenami z języka polskiego oraz drobnymi słodkościami. Najlepsi zdobyli certyfikaty i dyplomy uznania. Dbajmy o swój język na co dzień (tak, piszemy to wyrażenie rozdzielnie) 🤍❤️
Daria Durzyńska