LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
KWIECIEŃ, MAJ, CZERWIEC 2024
W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie m.in. poznawali budowę kwiatu za pomocą modelu 3d, za pomocą lup budowę sosny, mchów, korzystali z podstawowych przyrządów meteorologicznych. Korzystaliśmy z druku 3d za pomocą długopisów 3D i drukarki 3D. Uczniowie programowali ozoboty i posługiwali sie robotami Dash. Klasa 1a stawiała pierwsze kroki w świecie programowania i kodowania. Przy użyciu ozobotów zaplanowaliśmy na mapie Polski trasę miejsc, które warto odwiedzić w trakcie wakacji. To było doskonałe przygotowanie do zbliżających się czasu wolnego.
Sprzęt zakupuiony w ramach Laboratoriów Przyszłości służył nam podczas każdej imprezy i uroczystości szkolnej: Przegląd teatralny, zakończenie roku szkolnego.
LUTY, MARZEC 2024
W ramach programu Laboratoria Przyszłości w świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem: klocków (magnetycznych, mini wafli i corbo), drukarki 3d, długopisów 3d, robotów dash, farb, wełny, muliny i kanwy do wyszywania.
Uczniowie ćwiczyli wymowę głosek języka angielskiego, próbując jak najszybciej i jak najpoprawniej wymówić wybrane łamańce językowe. Osoby chętne nagrywały na dyktafon swoje najbardziej udane łamańce. Uczniowie pracowali w grupach, słuchaliśmy wspólnie swoich nagrań oceniając brzmienie i wymowę utrwaloną na nagraniach i zestawiali ją z wymową wzorcową z nagrań źródłowych. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób można ćwiczyć swoją wymowę również samodzielnie w domu, przy wykorzystaniu dyktafonu w telefonie oraz źródeł internetowych z nagraniami najbardziej popularnych angielskich łamańców językowych. Podczas zajęć dodatkowych z języka polskiego dla obcokrajowców uczniowie korzystają z klocków Marioinex oraz magnetycznych i układają to, co poznali na lekcjach np. przedmioty związane ze zdrowiem i sportem, były więc: szpital, karetka, warzywa, owoce, ale też zwierzęta i kwiaty. Uczniowie również haftowali, robili wiosenne tosty, używali apartu fotograficznego do utrwalenia pięknej wiosennej natury, poznali podstawowe przyrządy meteorologiczne.
LISTOPAD, GRUDZIEŃ, STYCZEŃ 2023/2024
W ramach programu Laboratoria Przyszłości w świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem m.in. wełny, farb oraz muliny z projektu. Wykonaliśmy prace plastyczne (Jeże- malowanie szablonów farbami, Świąteczne odlewy gipsowe- zdobienie farbami, Zimowe czapeczki dla skrzatów- praca z wełną, Wyszywanie imion – nauka i doskonalenie ściegu krzyżykowego). Ćwiczyliśmy małą motorykę tworząc bransoletki z koralików. W wolnych chwilach bardzo chętnie sięgaliśmy po klocki i tworzyliśmy przeróżne konstrukcje z użyciem klocków magnetycznych i mini wafli. W klasach 4-8 na zajęciach matematyki za pomocą wag, odmierzaliśmy ciężar poszczególnych przedmiotów, wykonując przy tym obliczenia matematyczne. Na lekcjach przyrodniczych poznaliśmy budowę układu nerwowego, szkieletowego, krwionośnego. Uczniowie za pomocą lub obserwowali skamieniałości. Dzięki stacji pogodowej uczniowie dokonywali obserwacji pogody. Pracując w podgrupach uczniowie ćwiczyli wymowę głosek języka angielskiego, próbując jak najszybciej i jak najpoprawniej wymówić wybrane łamańce językowe. Osoby chętne nagrywały na dyktafon swoje najbardziej udane łamańce. Razem słuchaliśmy wspólnie nagrań oceniając brzmienie i wymowę utrwaloną na nagraniach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób można ćwiczyć swoją wymowę również samodzielnie w domu, przy wykorzystaniu dyktafonu w telefonie oraz polecanego źródła internetowego z nagraniami angielskich łamańców językowych. Uczniowie klasy 3b uczyli się kodowania i podstaw programowania przy pomocy Ozobotów. Korzystając z zimowej aury, obserwowali za pomocą lup śnieg, przyglądali się różnorodności jego płatków. Odbyły się także zajęcia dotyczące relacji. Uczniowie za pomocą włóczki stworzyli sieć obrazującą połączenia i zależności w grupie klasowej.
.
WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK 2023
W ramach programu Laboratoria Przyszłości w świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych – magnetycznych, kostek 3 d i mini wafli. Dzieci, jak zawsze tworzyły ciekawe budowle, pojazdy itp. Wykorzystując wełnę i farby z projektu, wykonaliśmy prace plastyczne („Skarby Polski-jabłka”, „Kolorowe liście”, „Dary jesieni”, „Jesienne drzewa”, „Znicze”). Pogoda pozwoliła nam na przeprowadzenie obserwacji przyrodniczych z użyciem lup.
W klasach 1-3 sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości towarzyszył uczniom w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Rozwijał kompetencje cyfrowe oraz wspomagał orientację zawodową oraz zainteresowania kulinarne.
W starszych klasach 4-8 wykorzystywaliśmy m.in. lupy, mikroskopy, kleje na gorąco, kompasy, stację pogodową, ogródek meteorologiczny, szkielet człowieka. Na lekcjach przyrody poznawaliśmy przyrządy przyrodnika. Na lekcjach geografii za pomocą tellurium poznaliśmy budowę Układu Słonecznego oraz ruchy wykonywane przez Ziemię. Na lekcjach biologii za pomocą mikroskopów zobaczyliśmy budowę układu pokarmowego, poznaliśmy szkielet osiowy człowieka, wykrywaliśmy tłuszcze i cukry w produktach spożywczych. Na lekcji matematyki obliczaliśmy minimalne, maksymalne oraz średnie arytmetyczne temperatur w ciągu dnia. Lekcje techniki natomiast zostały przeprowadzone z zastosowaniem narzędzi do papieru.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii. (naciśnij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię)