Droga Uczennico! Drogi Uczniu!
Jednym z najważniejszych celów Szkoły Podstawowej nr 13 im. Orląt Lwowskich w Szczecinie jest chronienie Cię przed jakąkolwiek przemocą – fizyczną i psychiczną oraz tą w sieci internetowej. Pamiętaj, że nikt – żaden pracownik ani uczeń szkoły, ani żadna osoba spoza szkoły – nie może używać wobec Ciebie przemocy czy agresji. Krzywdzenie Cię jest niedopuszczalne!
Jednak jeśli pomimo tego tak się zdarzy – w naszej szkole zawsze otrzymasz pomoc. Jeżeli jesteś przez kogokolwiek krzywdzony/a, bądź obawiasz się, że możesz być, lub wiesz o tym, że ktoś z kolegów i koleżanek jest krzywdzony, nie bój się zawiadomić o tym wychowawcy, pedagoga, psychologa szkolnego lub jakiegokolwiek pracownika szkoły. My, osoby dorosłe, zareagujemy na zgłoszenie i pomożemy Ci w sytuacji krzywdzenia Cię, niezależnie od tego, czy dotyczy to pobytu w szkole, czy też poza szkołą.
Dokument, który właśnie czytasz, to „Standardy Ochrony Małoletnich”, opracowany przez nas – nauczycieli – specjalnie dla Was – uczniów. Co oznacza ta nazwa? Standardy ochrony to zasady i warunki konieczne do tego, byś był bezpieczny/a. Małoletni to dziecko i nastolatek do 18. roku życia, czyli właśnie Ty. Przedstawiamy Ci 4 punkty, w których określamy zasady i warunki Twojego bezpieczeństwa.
1. Zachowanie pracowników szkoły wobec uczniów
Pamiętaj, że my – dorośli – mamy obowiązek działać dla Twojego dobra, chronić Cię przed przemocą i traktować Cię z szacunkiem oraz odpowiednio do Twoich potrzeb. Gwarantują Ci to: Konwencja Praw Dziecka, konstytucja naszego kraju oraz statut szkoły. Wszyscy uczniowie są równi bez względu na płeć, tożsamość płciową, sprawność czy niepełnosprawność, religię, światopogląd, a także bez względu na to, jakiej jesteś narodowości, skąd pochodzisz, w jakiej rodzinie się wychowujesz. Nikt nie może Cię źle traktować z żadnego z tych powodów lub tylko dlatego, że jesteś dzieckiem albo nastolatkiem. Pracownicy szkoły powinni starać się okazać Ci wsparcie i cierpliwość, jak również wystrzegać się zachowań niedozwolonych, o których piszemy poniżej.
2. Zachowania niedozwolone wobec dzieci i młodzieży – zarówno ze strony pracowników szkoły, jak i innych uczniów
Oto zasady, których przestrzegać powinni wszyscy – i pracownicy, i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Orląt Lwowskich w Szczecinie:
a) zabronione jest stosowanie wobec uczniów agresji i przemocy fizycznej w jakichkolwiek formach:
bicie, uderzanie, popychanie, kopanie, opluwanie,
zastraszanie, groźby, wymuszanie i odbieranie siłą własności,
zaczepki fizyczne,
napastowanie seksualne,
nadużywanie swojej przewagi nad kimś,
rzucanie w kogoś przedmiotami,
b) niedozwolone jest stosowanie wobec uczniów agresji i przemocy słownej w różnych formach.:
krzyczenie, wywoływanie lęku,
obelgi, wyzwiska,
wyśmiewanie, drwienie, szydzenie,
obrażanie,
plotki i niestosowne żarty, przedrzeźnianie,
groźby,
c) zakazane jest stosowanie wobec uczniów agresji i przemocy psychicznej w różnych formach:
poniżanie, obrażanie, zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie,
ujawnianie informacji wrażliwych wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych uczniów,
wykluczanie z grupy, izolowanie, niedopuszczanie do kontaktu z rówieśnikami, manipulowanie,
rozpowszechnianie w szkole i poza szkołą obraźliwych lub kłamliwych informacji o Tobie poprzez obgadywanie, pisanie na ścianach, smsy, mmsy, wpisy w internecie (w tym na komunikatorach i w mediach społecznościowych),
poniżające, wulgarne, zastraszające telefony, e-maile, wpisy internetowe,
upublicznianie Twojego wizerunku bez Twojej zgody (w tym rozwieszanie czy rozsyłanie zdjęć oraz rozpowszechnianie ich elektronicznie),
wulgarne gesty,
śledzenie i szpiegowanie,
niszczenie i złośliwe zabieranie rzeczy,
straszenie, szantażowanie,
zmuszanie i namawianie do niewłaściwych działań,
umyślne gapienie się na kogoś,
d) niedozwolone relacje i sytuacje pomiędzy uczniami a pracownikami szkoły:
zachowywanie się w sposób niestosowny wobec uczniów, np. poprzez używanie słów wulgarnych, czynienie obraźliwych uwag oraz nawiązywanie w wypowiedziach do atrakcyjności, czy naruszania intymności,
nawiązywanie z uczniem jakichkolwiek relacji naruszających jego strefę intymną, czy cielesność, składanie mu propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowanie do niego dwuznacznych, czy gorszących komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie uczniom treści nieprzyzwoitych, bez względu na ich formę,
faworyzowanie uczniów,
utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika,
proponowanie uczniom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji psychoaktywnych, spożywanie ich wspólnie z uczniami lub w ich obecności,
zapraszanie uczniów do swojego miejsca zamieszkania,
e) inne zabronione zachowania:
opuszczanie sali lekcyjnej bez zgody nauczyciela,
wagarowanie, wychodzenie bez zezwolenia poza teren szkoły w trakcie przerwy lub lekcji,
zachowywanie się w sposób zagrażający życiu bądź zdrowiu, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
używanie ognia na terenie szkoły, przynoszenie do szkoły ostrych narzędzi oraz innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji (środków chemicznych i pirotechnicznych, łańcuchów, noży, zapalniczek),
wchodzenie na strony internetowe zawierające szkodliwe treści, m.in. pornografię, materiały nawołujące do nienawiści, przemocy, narkomanii i innych zachowań przeciwko zdrowiu i życiu,
niewłaściwe zachowanie podczas wycieczek szkolnych i przerw międzylekcyjnych, np. przebywanie w miejscach niedozwolonych, bieganie, itp.,
udostępnianie, rozprowadzanie i stosowanie substancji psychoaktywnych i innych używek,
wysługiwanie się kimś w zamian za pieniądze lub inne rzeczy,
używanie wulgaryzmów w szkole i poza nią,
niereagowanie na niewłaściwe zachowania względem innych uczniów (bicie, wyzywanie, dokuczanie),
niestosowne odzywanie się do jakiejkolwiek osoby w szkole lub poza nią,
celowe niszczenie lub nieszanowanie własności innych osób oraz własności szkolnej,
kradzież i przywłaszczenie własności innych osób oraz własności szkolnej,
wyłudzanie pieniędzy bądź innych rzeczy od uczniów,
prowokowanie bójek,
szykanowanie uczniów lub innych osób w szkole z powodu niepełnosprawności, wyglądu, odmienności przekonań, religii, światopoglądu, płci, poczucia tożsamości, pochodzenia, statusu ekonomicznego i społecznego,
znęcanie się nad uczniami oraz współudział w znęcaniu się,
kłamanie i oszukiwanie uczniów oraz pracowników szkoły.
Przypominamy, że tych zasad powinien przestrzegać każdy: pracownicy szkoły wobec uczniów i odwrotnie oraz uczniowie pomiędzy sobą. Jeśli jesteś ofiarą takich zachowań lub wiesz o tym, że ktoś nią jest – zawsze zgłoś to wychowawcy, pedagogowi, psychologowi lub innemu pracownikowi szkoły.
1. Co zrobić, gdy nie czujesz się bezpiecznie w szkole lub poza nią (np. w domu) albo gdy wiesz, że komuś dzieje się krzywda?
a) Powiedz o tym wychowawcy, pedagogowi, psychologowi, nauczycielowi lub jakiemukolwiek pracownikowi szkoły. Opowiedz o sytuacji i wskaż świadków zdarzenia (jeśli byli). Jeżeli sprawcą krzywdy nie jest Twój rodzic, powiedz również rodzicom lub opiekunom. Jeżeli dzieje Ci się jakakolwiek krzywda w domu, nie wstydź się! Zawiadom o tym nauczyciela, pedagoga, psychologa lub innego pracownika szkoły, któremu ufasz.
b) Krzywdzeniem Ciebie jest również zaniedbywanie Cię i brak należytej opieki. Jeśli rodzice lub opiekunowie nie zapewniają Ci odpowiednio do Twoich potrzeb jedzenia, picia, czystego ubrania, potrzebnych leków, opieki medycznej, przyborów szkolnych, nie interesują się Twoim losem, pozostawiają Cię samemu sobie na cały dzień lub dłużej – również zgłoś to wychowawcy, pedagogowi, psychologowi szkolnemu lub pracownikowi szkoły, któremu ufasz.
c) Jeżeli jesteś ofiarą przemocy w sieci internetowej lub wiesz, że ktoś z uczniów nią jest, zbierz i zabezpiecz dowody elektroniczne – przesyłane zdjęcia, nagrania, zrzuty ekranów, uwierzytelniające wpisy, posty, komentarze itp. Poproś o pomoc pedagoga, psychologa, nauczyciela albo rodzica lub opiekuna. Dowody mają duże znaczenie przy znalezieniu sprawców.
2. Co się stanie, gdy zgłosisz, że ktoś robi Ci krzywdę?
a) Podczas rozmowy pracownik szkoły pozwoli Ci swobodnie mówić. Może zadać dodatkowe pytania, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Jeżeli nie pamiętasz kolejności wydarzeń – nie przejmuj się, ona nie jest najważniejsza. Opowiedz o zachowaniu, które wyrządza Ci krzywdę, o swoich emocjach i odczuciach.
b) Po rozmowie pracownik szkoły podejmie stosowne działania, mające na celu Twoją ochronę (np. opracowanie planu wsparcia). Szkoła może prowadzić te działania we współpracy z Twoimi rodzicami czy opiekunami, i – jeśli zajdzie taka konieczność – odpowiednimi instytucjami, np. ośrodkiem pomocy społecznej, sądem rodzinnym, poradniami.
c) Pamiętaj! Jeżeli będziesz potrzebować wsparcia emocjonalnego – poproś o rozmowę z psychologiem szkolnym, pedagogiem lub nauczycielem, któremu ufasz. Wspólnie zaplanujecie działania chroniące Cię przed stresem, lękiem, wstydem lub innymi emocjami, których doświadczasz.
d) Jeżeli pomimo podjętych działań sytuacja nie ulegnie zmianie, ponownie poinformuj o tym pedagoga, psychologa i wychowawcę oraz – jeśli krzywdzenie Cię ma miejsce w szkole – swoich rodziców lub opiekunów. W tej sytuacji dyrektor szkoły może zastosować kolejne, przewidziane prawem działania wobec sprawcy przemocy.
e) Pomoc, którą otrzymasz ze strony szkoły, nie kończy się w momencie znalezienia sprawcy działania. Nauczyciele, jak również pedagog i psycholog, będą pomagać Ci w radzeniu sobie z tą trudną dla Ciebie sytuacją. Będą również czuwać na Twoim bezpieczeństwem.
Na zakończenie przypominamy, że w naszej szkole obowiązują zasady ochrony Twoich danych osobowych zgodnie z dyrektywą RODO oraz zasady ochrony Twojego wizerunku. Twoi rodzice lub opiekunowie podpisywali w tym zakresie odpowiednie dokumenty. Jeśli ktokolwiek ze szkoły będzie przekazywał Twoje dane i zdjęcia lub nagrania niepowołanym osobom, bez wiedzy Twoich rodziców i w niewiadomych celach, również zgłoś to wychowawcy albo pedagogowi, psychologowi, a także rodzicom lub opiekunom.
Dokument, który teraz czytasz, czyli „Standardy Ochrony Małoletnich”, dostępny jest zawsze w bibliotece, u psychologa, pedagoga i na stronie internetowej szkoły. Twoi rodzice lub opiekunowie również zostaną z nim zapoznani.
Pamiętaj! Nie bój się informować dorosłych, w szczególności rodziców lub opiekunów, nauczycieli i innych pracowników szkoły, że Tobie lub komuś dzieje się krzywda w szkole, w jej pobliżu, w domu, na osiedlu czy w innym miejscu, do którego uczęszczasz. To nie Ty powinieneś się obawiać lub wstydzić, lecz ten, kto stosuje przemoc. Bądź bezpieczny!
Z troską i wsparciem
Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13
im. Orląt Lwowskich
w Szczecinie
Wyświetlenia 170