Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw prospołecznych i obywatelskich. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez wolontariat można osiągnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Uczniowie są pełni pasji i zaangażowania. Często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcą nieść pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. Wolontariat rozwija wśród dzieci i młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy. Ukierunkowana jest ona na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i pozaszkolne. Program zakłada zaangażowanie dzieci i młodzieży do działań wolontarystycznych:
- poza terenem szkoły – np. akcje pomocowe na rzecz potrzebujących (ubogich, chorych itp.) i przy współpracy instytucji i organizacji;
- na terenie szkoły i na rzecz szkoły – np. współdziałanie uczniów w zakresie edukacji poprzez wykorzystywanie pozytywnych wpływów rówieśniczych (tzw. młodzieżowe programy wsparcia).
Bardzo ważne jest stwarzanie możliwości kształcenia młodych ludzi z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce i na świecie po to, aby lepiej mogli angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne. Program jest przeznaczony dla uczniów naszej szkoły oraz grona pedagogicznego. Oferta skierowana jest do osób chcących działać we wszystkich obszarach życia społecznego, a w szczególności w zakresie pomocy społecznej, kultury, ekologii, edukacji, sportu.
Utworzenie szkolnego klubu wolontariatu umożliwi ujęcie spontanicznych przedsięwzięć i akcji w systematyczną, długofalową pomoc potrzebującym. Taka forma pozwoli określić jasne zasady współpracy, zrozumiałe dla wszystkich członków klubu. Umożliwi podjęcie szerokiej współpracy nie tylko z uczniami szkoły, ale także ze środowiskiem skupionym wokół szkoły, absolwentami, rodzicami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, instytucji społecznych.
W skład Szkolnego Klubu Wolontariatu wchodzą:
- opiekunowie klubu: mgr Beata Sagan, mgr Katarzyna Nowak, mgr Anna Koler-Tomaszewska;
- lider klubu (wybrany spośród uczniów);
- członkowie Klubu – uczniowie szkoły.
Opiekun i lider kierują poczynaniami Klubu, reprezentują Klub na zewnątrz oraz współpracują z Centrami Wolontariatu
Planowane efekty działań SKW:
- zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych oferowanych uczniom;
- lepsze poznanie środowiska lokalnego, jego potrzeb i możliwości działania;
- stworzenie dla młodzieży szkolnej alternatywy w stosunku do narkotyków, przemocy w szkole, bierności i zobojętnienia na problemy społeczne;
- wzmocnienie i usprawnienie działań podejmowanych przez wolontariuszy;
- zwiększenie samodzielności i efektywności młodych ludzi;
- zapobieganie patologii społecznej;
- poznanie struktur działania sektora pozarządowego.
Program Szkolnego Klubu Wolontariatu do pobrania –